Stavba pasivního domu je oproti běžným projektům značně odlišná. Může ve srovnání s nimi uspořit až 90% energie. K dosažení pasivního standardu je důležité najít si zkušeného architekta/projektanta, který ví jak na to. Od ledna 2022 platí navíc hned několik legislativních změn. Při práci musí projektant zohlednit celou škálu věcí, aby konečný výsledek splňoval představy majitele budovy i úspory energie, ale výsledek stojí za to.
Orientace a umístění stavby pasivního domu na pozemek
Správná orientace pasivního domu (PD) na pozemek je zásadní. Vhodný pozemek by neměl být zastíněný z jižní strany a měl by umožnit otočení největší prosklené části domu na jih, jihovýchod případně jihozápad. Díky tomu se solární zisky domu projeví naplno. Pozor ale na riziko letního přehřívání.
Okna směřujte na jih
Doporučujeme držet se jednoduchého pravidla, že velikost prosklení je rozumná do 40 % jižní fasády. Už v rané části projektu je třeba myslet na okolní podmínky včetně budoucí okolní výstavby, umístění zeleně nebo třeba pergoly. Je vhodné pomocí speciálních nástrojů zkontrolovat překážky a pohyb slunce po obloze, aby o správném umístění stavby nebylo nejmenších pochyb.
Správný tvar PD a jeho vliv na energetickou náročnost budovy
Z hlediska fyzikálních parametrů by nejlepším tvarem byla koule. V praxi se ale rozhodujeme spíše mezi krychlí a kvádrem. Ten se z technického, ekonomického i dispozičního hlediska jeví jako ideální volba pro pasivní dům. Samozřejmě v případě, že bude delší stranou obrácený k jihu. Díky tomu budou pobytové pokoje mít dostatek světla. Místnosti, kde světlo není priorita, jakou jsou chodby, schodiště, technické zázemí nebo sociální zařízení tak budou orientovány na server.
Pasivního standardu lépe dosahují domy v řadové zástavbě než samostatně stojící. Stejně tak je dosažení standardu pasivního domu jednodušší u větších budov (větší rodinné domy, bytové domy, kanceláře, školy, školky) než u malých domů.
Bungalov, nebo patrový dům?
Dobrá zpráva je, že obě dvě řešení jsou u stavby pasivního domu možné. Přízemní domy často upřednostňují mladé rodiny nebo naopak senioři. V případě, že plocha půdorysu nepřesáhne 140m2 je toto řešení vhodné. Naopak vícepatrové domy jsou kompaktnější a je samozřejmě možné je realizovat i jako podsklepené. Se sklepy však často bývá spojeno mnoho technických komplikací, které stavbu domu zásadním způsobem prodraží. Na to je třeba při plánování myslet.
Chcete se o stavbách pasivních domů dozvědět ještě více? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a žádná informace vám už neunikne.
Centrum pasivního domu, z.s.